Co nás čeká v silniční sezóně 2015

Po úvodním oťukávání u klokanů na Tour Down Under se sezóna 2015 rozjíždí naplno závody v Perském zálivu (i když také trochu tréninkovými), a už se nezastaví až konce října.

Cyklistická média konečně přestanou řešit v okurkové sezóně co zase prohlásil Armstrong (osobně se divím proč dostává pořád takový prostor), a budou se soustředit na vypjaté boje na světových kolbištích.

V kostkových klasikách jsem zvědav jak si povede Peter Sagan, vítězství v některé z těch opravdu velkých visi na dosah. Nejsem ovšem přesvědčen o tom že v Saxu bude mít o moc větší podporu než v minulých sezónách. Zřejmě bude opět dominovat Etixx (vloni Omega),  a Cancellara také ještě neřekl poslední slovo (zvláště když se vzdal honu za rekordem v hodinovce). A co sir Wiggins…, letošní Paris-Roubaix může být jedním z jeho posledních velkých závodů na silnici.

Bradley Wiggins nejel v minulém roce Paris – Roubaix vůbec špatně

Ardénské klasiky byly poslední roky trochu nezáživné, uvidíme zda bude letos úspěšný nějaký odvážný únik.

Vloni se poprvé od doby co se jezdí 5 monumentů – tedy největších klasik – stalo to, že ani jeden nevyhrál nikdo z klasických zemí Francie, Belgie, Španělska a Itálie. Náhoda nebo důkaz globalizace cyklistiky? Zřejmě obojí, nicméně africký tým MTN Qhubeka, který letos pojede Tour, spíše nahrává druhé možnosti. Ne vždy je ale snaha o globalizaci pod taktovkou UCI úspěšná, což vedlo k tomu že letos už neuvidíme nemastnou neslanou Tour of Beijing. Kromě čínské tour je kalendář závodů nejvyšší kategorie téměř neměnný

Zraky většiny fanoušků se jako vždy nejvíce upírají k Tour, kde svedou souboj největší esa posledních let Contador, Froome, Nibali a Quintana. Největší otazník je nad Contadorem, který si vytyčil cíl vyhrát Giro i Tour v jednom roce. Protivníky bude mít velmi silné, obzvlášť ty výše jmenované na Tour, na Giru to bude mít o něco snadnější.

Francouzská nová vlna (Pinot, Peraud, Bardet, Rolland, Barguill?) určitě bude chtít také promluvit zvláště do dění na domácí Tour, ale podle mě se jejich úspěch z minulého roku nebude v této podobě opakovat.

Tour má letos poměrně zajímavou trasu, s kratší časovkou, kostkami, více kopci a záludnými dojezdy už v prvních několika dnech. Bude to spíše série jednodenních klasik, ztratit či získat bude možné téměř kdekoliv. Giro je už tradičně velmi náročné, letos navíc ozvláštněné dlouhou časovkou. Roli bude hrát určitě i počasí jako vždy v jarních Alpách proměnlivé. Vuelta je opět sérií náročných kratších etap se spoustou dojezdů do kopce. Ovšem etapa 11 to je opravdu něco!

Zajímavé budou určitě souboje o nejlepšího sprintera. Mark Cavendish nebude chtít určitě korunu nejrychlejšího muže předat Kittelovi bez boje a možná do jejich souboje promluví i někdo z mladých Francouzů.

Podzimní MS v v americkém Richmondu není opět úplně jednoduché, i když asi pro úplné vrchaře ty 50-ti metrové brdky nebudou a uvidíme vítězství někoho jako je Gerrans, Gilbert nebo Degenkolb.

Z cyklistů kteří ukončili kariéru mi bude v pelotonu asi nejvíc chybět Cadel Evans, Jens Voigt, Thor Hushovd a David Millar. A zvláštním způsobem také Andy Schleck. Kameramani na motorkách budou mít aspoň o starost méně, když ho nebudou muset hledat jak vlaje na konci pelotonu tři kopce od cíle.

Jensie se loučí se svými fanoušky na USA Pro Challenge

Z pohledu českého fanouška bude určitě zajímavé sledovat jak se povede Leopoldu Königovi ve Sky. Zatím po prvních testovacích závodech na Mallorce, a poctivém tréninku ve skvěle zorganizované stáji vypadá dobře.

Roman Kreuziger bude doufat v rozřešení svého případu, který se však může táhnout další dlouhé měsíce a přerůst až v právnickou bitvu u civilního soudu.

Zdeněk Štybar měl minulý rok smolný na pády, snad se dal pořádně dohromady, a budeme moci opět sledovat jeho skvělý výkon ve Flandrech či v “pekle severu“.

Jan Bárta bude opět jedním z lídrů Bora-Argon na Tour, bude čekat na ten pravý únik. Bude zajímavé sledovat další vývoj talentů Vakoče, Hníka, Hirta a Černého. Osobně doufám v to že se Jan Hirt probojuje v sestavě CCC na Giro a neztratí se tam.

Jan Hirt trénuje doma v r. 2010 (tehdy o něm psal do magazínu Rouleur Herbie Sykes)

V srpnu se domácí tifosi mohou těšit na Czech Cycling Tour, která povýšila o kategorii a tudíž v ní uvidíme i některé World Tour stáje (Ettix snad i Sky). Určitě se na tyto závody pojedu podívat, snad se tato akce udrží u nás déle.

Takže je na co se těšit a nezbývá než popřát pěkné zážitky při sledování závodů v roce 2015 ať už naživo či v TV.

Příspěvek byl publikován v rubrice At races. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Co nás čeká v silniční sezóně 2015

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *