Tour de France preview

Ačkoliv sportovní fanoušky letos vytěžuje fotbalové mistrovství světa v Rusku, Tour de France převezme otěže pevně do rukou jako vždy po tři červencové týdny. Letošní závod je poznamenaný rozruchem kolem Chrise Frooma a jeho startu, který nebyl až do posledních dnů jistý. V pondělí, pět dní před startem ho nakonec UCI očistila, ale skvrna na tváři cyklistického sportu je opět o něco větší. Bohužel i to je cyklistika v roce 2018 a její fanoušek se musí vybavit růžovými brýlemi, aby mohl nerušeně sledovat pouze samotné dění na silnicích v epických krajinách krásné Francie. Snad se letos nedočkáme dalších kontroverzních okamžiků a závod proběhne v duchu fair play.      

Trasa závodu

Letošní trasa je při bližším pohledu docela záludná. Letos se jede kolem Francie po směru hodinových ručiček, startuje se v regionu Vendé a konec je tradičně na Elysejských polích. První týden je po rovinách severu, ve druhém týdnu přijdou Alpy a ve třetím Pyreneje. Po dvou úvodních sprinterských etapách, přijde na řadu těžká týmová časovka na 35 km. Nedávné TTT na Dauphiné a Suisse ukázaly velké rozdíly mezi týmy, a tato časovka je ještě náročnější. Někteří jezdci na pořadí ztratí minutu i více. Pátá “bretaňská” etapa je docela klasikářská s množstvím krátkých stoupání. V šesté pak určitě uvidíme souboj klasikářů na Mur de Bretagne. Na závěr týdne přijde neděle v pekle, tedy více než dvacet km z celkových 150 po kostkách používaných na závodě Paříž – Roubaix. Proto množství týmů bere specialisty na tento povrch. Takto těžká etapa s tolika kostkovými úseky se ještě na Tour nejela.  A ještě dodám, že některé z etap v prvním týdnu mohou být ovlivněny větrem vanoucím od Atlantiku a vytvořením echelonů.

9. etapa s 15 těžkými sektory na kostkách (letour.fr)

Hned po volném dni, přichází nálož tří těžkých etap v Alpách. Už v té desáté určitě někdo zaplatí, jak to po volném dni vždy bývá. Jedenáctá etapa končí prvním větším kopcem a také má jen 108,5 km, takže je možné očekávat urputné závodění od kilometru 0. 12. etapa je nabitá třemi alpskými velikány, Madeleine, Col de la Croix de Fer a končí na ikoně Alpe D’Huez. Celkem přes 70 km do kopců. Není úplně jasné, která etapa je letos královská, ale blíží se jí právě ta dvanáctka. Víkendové etapy jsou pak záludné, hlavně nedělní do Carcassone možná nebude jen nabídka pro únik.

12. etapa není dlouhá, zato je pořád do kopce a z kopce (letour.fr)

Hned po druhém volném dni přijde opět nálož horských etap. Šestnáctá je delší, sedmnáctá naopak představuje experiment a možná i extrém se svými jen 65 km. Není v ní ani metr roviny a je těžké předpovídat jak bude její průběh vypadat. V posledním týdnu jsou etapy v horách celkem tři a o konečném pořadí ještě rozhodne sobotní 31 km dlouhá časovka s krátkým ostrým kopcem v závěru.        

   17. etapa má jen 65 km! (letour.fr)

Favorité a jejich týmy

Tour je jako vždy výborně obsazená těmi nejlepšími závodníky. Jelikož Chris Froome jel Giro, jeho rivalové zavětřili možnost po jeho tříletém kralování konečně opět vyhrát Tour. Ale Froome jim nic nedá zadarmo, a dokonce do party rivalů přitáhl z Gira i Toma Dumoulina, kterému by trasa závodu měla také vyhovovat. Středně dlouhá časovka a docela dlouhá TTT je pro ně a jejich týmy lákadlem, jež si nedokážou odříci. Za poslední roky pokusy o double Giro/Tour skončily nejlépe 5. místem Contadora v roce 2015. Pokud by ale někdo mohl dokázat double vyhrát, pak je to právě nejlepší závodník  třítýdenních závodů posledních let.

Chris Froome při svém úniku na Finestre (cyclingnews.com)

Nelze říci, že by byl Froome na Giru úplně dominantním závodníkem, resp. měl více slabších dní, ale stačily mu dva vynikající útoky na Zoncolanu a Finestre a tímto závod vyhrál. Dříve býval celé tři týdny konzistentnější, je tedy možné že dokázal nějakou část formy pošetřit ještě na Tour a dokáže vyhrát 4. Grand Tour v řadě. Každopádně na Tour se budou ztráty v prvních dvou týdnech těžko dohánět v tom třetím, takže musí být s týmem více obezřetný.

Pak je tu samozřejmě jeho kauza s překročením limitu salbutamolu z loňské Vuelty, která neměla být do startu dořešena.

Šéf UCI Lappartient tvrdil, že rozhodnutí komise o jeho vině či nevině pravděpodobně nepřijde před Tour a Froome se tak postaví na start. Jisté je, že Francouzi Frooma nebudou vřele vítat, naopak můžeme očekávat další převleky v podobě inhalátorů či polévání močí.   

“Jezevec” Bernard Hinault Froomovi nedávno spílal v médiích, a nejen pro to že má tento bývalý závodník ve Francii a na Tour stále velký vliv a popularitu, řada fanoušků s ním souhlasí. Bohužel u francouzů je objektivita většinou trochu zastřená touhou po vítězství jejich závodníka, takže by se jim velmi hodilo kdyby Froome řekl že raději zůstává doma. Každopádně tlak francouzských médií i fanoušků Frooma může rozhodit. ASO zaslalo před pár hodinami Sky ostrý dopis, ve kterém žádá aby se Froome na start nepostavil a cituje v něm svá interní pravidla. Mohlo by prý nakonec dojít k tomu, že celá stáj bude ze závodu vyškrtnuta. Celé to měl ještě v tomto týdnu projednávat francouzský olympijský výbor a UCI. Je možné, že tento humbuk ASO dělá jen pro to aby si opět upevnila své výhradní postavení v rámci sportu, každopádně je pochopitelné že nechtějí aby Froome jel nebo dokonce vyhrál, načež by byl později z výsledků vyškrtnut. Každopádně dnes nastala protiakce UCI, která je s ASO dlouhodobě na nože a Frooma v této kauze očistilo.    

Vicenzo Nibali ví kdy zaútočit – letošní San Remo (cyclingnews.com)

Závody v mezidobí po Giru ukázaly, že většina závodníků co směřují svoji formu k Tour je na tom velmi dobře. Snad jen Vicenzo Nibali po vítězství na San Remu bere závody jako přípravu bez výraznějších výsledků. Ale tato uspávací strategie se mnohokrát Italovi už vyplatila a žralok bude určitě kousat. Má k dispozici slušnou podporu do hor, ale možná v týmové časovce bude jeho ztráta větší. Richie Porte je pasován na největšího favorita závodu po Froomovi. Vloni musel odstoupit po těžkém pádu, i v roce 2016 byla jeho cesta ke konečnému 5. místu poznamenána problémy. Tour de Suisse vyhrál jakoby jen mimochodem, bez výraznější námahy, obě časovky na Tour mu hrají skvěle do karet. Pokud nebude opět jeho osudem pád, minimálně pódium je již pro něj nachystáno. Nairo Quintana po svém rázném vstupu na scénu v roce 2013 je na nejtěžších závodech obdivuhodně konzistentní, tedy každý rok je na pódiu. Na Tour už byl dvakrát druhý a jednou třetí. Možná Froomova únava mu může otevřít stupínek nejvyšší, ale Nairovi zatím vždy něco málo chybí. Má ale spolu se Sky nejsilnější tým do hor a je jisté od Movistaru čekat útočný závod. Romain Bardet je největší domácí nadějí. Na Tour se v posledních dvou letech umístil vždy na pódiu. V jeho neprospěch letos (jako i jindy) hovoří obě časovky. I když asi bude útočit ve sjezdech, bude rád když se nakonec umístí do 5. místa.  

Černí koně  

Primož Roglič se každým rokem strmě zlepšuje, letos již vyhrál tři etapáky. Jeho síla v horách a časovce ho předurčuje k velkým úspěchům na Grand Tours. On sám nic nechce uspěchat a na Tour údajně jede jen pro úspěchy v etapách, ale může být i vysoko v pořadí. Jakob Fuglsang zraje jako víno a minulý rok byl v nejlepší formě svého života. Musel však po pádu a dvou zlomeninách odstoupit z 5. místa. Do desítky na Tour a vůbec jakékoliv GT nakoukl jen jednou v roce 2013, jinak bývá poměrně konzistentní na krátkých etapácích. Druhé místo na Švýcarsku ukázalo, že je opět ve velké formě (v podstatě nevyhrál jen díky úvodní zpackané TTT, na kterou si musí Astana dát pozor).

Jakob Fuglsang vítězí ve 4. etapě Romandie (cyclingnews.com)

Vítěz Dauphiné Geraint Thomas je záložním lídrem Sky pokud by Froome odpadl, i když v třítýdenním závodě zatím nikdy nebyl ani v desítce. Dvojka Alejandro Valverde a Mikel Landa, bude krýt záda Quintanovi a je dost pravděpodobné, že vytvoří neustále útočící trojku. Tím že budou všichni vysoko v pořadí by to mohlo být velice zajímavé. Adam Yates viděl na Giru jak jeho dvojiče Simon vyzrálo v plnohodnotného GC závodníka a bude jistě chtít představení svého bratra alespoň částečně napodobit. Samozřejmě ale bez výpadku v posledním týdnu. Vloni překvapivě druhý Rigo Uran pravděpodobně tento výsledek nezopakuje, ani kdyby byl ve stejně dobré formě, ale alespoň může držet skomírající Cannondale v první desítce. Dan Martin se na Tour postupně lepší, až k loňskému šestému místu. Ale nakouknout do pětky pro něj bude velmi obtížné.

Jisté je že tým Sky bude po té co se umístí na čelních místech v TTT ve třetí etapě opět chtít závod kontrolovat, nicméně nevypočitatelný první týden s kostkami jim to může pěkně zavařit. A také velké množství závodníků jako je Nibali, Bardet, Dan Martin, a další, kteří nečekají a útočí na jakémkoliv typu a sklonu povrchu, může ze závodu udělat skvělou podívanou. Sestava Sky je možná nejsilnější co kdy byla. Resp. je to letos první Tour v éře osmičlenných týmů a asi se ještě více projeví jejich dominance, jelikož její závodníci jsou i velmi univerzální. Vidím tam 7 vynikajících časovkářů, 5 skvělých vrchařů a 4 závodníky kteří Froomovi pomůžou na kostkách. Pokud budou všichni ve výborné formě (nejsem si jistý Poelsem po Giru) budou to mít jejich soupeři opět velmi těžké. O sestavě Movistaru jsem již mluvil, ti jediní by snad mohli Sky v horách početně konkurovat. BMC pomůže Portemu velmi v časovce, v horách bude mít k ruce jen Carusa a Van Garderena. Týmy Nibaliho a Bardeta, Bahrain resp. AG2R budou mít v TTT, ve větrných oblastech a na kostkách jistě problémy. V horách mají oba podporu dobrou. Quickstep je postaven hlavně pro Gaviriu, ale Alaphillippe a Jungels budou útočit na etapy. U Jungelse se letos trochu zastavil progres v etapácích (i když vítězství na Liége je pro to více než slušná náhrada), nicméně desítku při shodě okolností atakovat může. Soupisky všech týmů lze vidět například zde.

Bílý trikot

V soutěži o nejlepšího závodníka do 25 let budou vidět zejména francouzi David Gaudu, Guillaume Martin a Pierre Latour. Na Marca Solera zbyde v nabité sestavě Movistaru pozice pomocníka a učně, ale i vytáhlý španěl může překvapit v pořadí. Nejvíce zvědaví jsou všichni na kolumbijskou senzaci Egana Bernala, pokud pojede*. Je mu stále teprve 21 let, ale jeho talent je obrovský a do World Tour vlétl po hlavě. Mnozí, např. jeho bývalý trenér Gianni Savio z Androni, říkají ale že jeho zařazení do sestavy Sky je ještě moc uspěchané, a může tak mladého jezdce psychicky i fyzicky odrovnat. Nikdo neví zda může vydržet tři týdny v plném nasazení. Aby jel pouze na etapy mě nehraje zase s filozofií Sky soustředit se pouze na celkovou výhru. Spíše tedy bude stejně jako Soler pomocníkem Frooma.     

Egan Bernal suverénně ovládl Tour of California (cyclingnews.com)

Sprinteři

U rychlých mužů nastává poměrně zajímavá situace. Tradiční trio Mark Cavendish, André Greipel a Marcel Kittel se v tomto roce nijak zvlášť často neprosadilo. Dohromady mají na kontě pouze 11 vítězství ze spíše menších závodů (z toho Cavendish jen 1!).  Ani Alexander Kristoff nevypadá v nejlepší formě, a navíc teplé počasí ve Francii mu nikdy nesvědčilo. Je tak možné, že nastane střídání generací. Ačkoliv nestartuje Caleb Ewan, ani Elia Viviani, jsou zde talentovaní Dylan Groenewegen a Fernando Gaviria, kteří se mohou přihlásit o opuštěný sprinterský trůn, resp. vyhrát pár etap. A pak je tu samozřejmě Peter Sagan, který může klidně vyhrát tři i více etap. Na Tour se často stává že sprinter, který vyhraje první etapu, pak získané sebevědomí přetvoří v zisk mnoha etap dalších. Letos to na nějakou dominanci jednoho závodníka nevidím, spíše to budou chaotické koncovky a o vítězství se podělí více závodníků. Možná mezi nimi budou i domácí Arnaud Démare a Nacer Bouhanni, Michael Matthews, nebo v nějaké těžší etapě Daryl lmpey či Sony Colbrelli. Quickstep má na ploché etapy nejsilnější tým, DeClercq, Terpstra, Lampaert a Gilbert nedají únikům žádnou šanci.

Peter Sagan si z Mistrovství ČR a SR udělal vlastní závod (sport.idnes.cz)

Soukromé tipy:**

pódium: 1. Richie Porte 2. Chris Froome 3. Vicenzo Nibali

Egan Bernal vyhraje bílý trikot

Peter Sagan vyhraje zelený trikot

Sky vyhraje klasifikaci týmů

Peter Sagan vyhraje 2 a více etap

Jakob Fuglsang bude do 10. místa, stejně jako Nibali, Quintana, A. Yates

Richie Porte bude celkově do 3. místa

Mark Cavendish nevyhraje ani jednu etapu

André Greipel nevyhraje ani jednu etapu

Fernando Gaviria vyhraje 1 nebo více etap

Dylan Groenewegen vyhraje 1 nebo více etap

Alejandro Valverde vyhraje aspoň 1 etapu

Primož Roglič vyhraje aspoň 1 etapu

Egan Bernal vyhraje aspoň 1 etapu

 

* v době uzávěrky článku nebyla známa ještě sestava Sky

** autor nenese žádné následky pokud se prognóza nevyplní 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice At races. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Tour de France preview

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *