Výjimečné výkony na MS v Berlíně

V minulých dnech se v krásném berlínském velodromu odehrálo mistrovství světa na dráze. Nádherné naleštěné stroje připomínající rakety vrhali jejich atletičtí piloti do ostrého klopení ze sibiřského dřeva. Jelikož je letošní sezona olympijská, bylo to na tomto klání velmi znát a také díky rychlému povrchu bylo k vidění mnoho skvělých výkonů a dokonce řada světových rekordů. Představila se většina hvězd světové dráhy, které ladí formu do Tokia. Berlínské publikum rádo tento velodrom navštěvuje a skvěle reaguje na napínavé momenty. Je velmi erudované díky zdejším šestidenním, které mají dlouholetou tradici a bouřlivou atmosféru. Celkem se rozdávalo dvacet sad duhových trikotů. 

1. den

Kirsten Wild si počínala suverénně ve finále scratche a jakoby předznamenala holandskou nadvládu nad celým mistrovstvím. Kateřina Kohoutková ve scratchi byla 17. 

V týmovém sprintu žen vyhrály německé nástupkyně Vogelové a Welteové, Pauline Sophie Grabosch, Emma Hinze, když porazily obhájkyně z Austrálie. 

Hned první den nabídl dva rekordy v týmových disciplínách. V mužském týmovém sprintu už v kvalifikaci překonali skvělí Holanďané Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen a Roy van den Berg světový rekord a ve finále ho ještě vylepšili. Nový rekord má hodnotu 41.275 s. Jason Kenny s britským triem se v olympijském roce opět vytáhli na medailové pozice, i když ve finále je oranžové rakety deklasovaly o více jak vteřinu. Do francouzského tria se navrátil snad nesmrtelný Gregory Baugé a dotáhl svůj tým k bronzu. Legendy Dawkins, Mitchell a Webster z Nového Zélandu závodící spolu už na 10. MS ve stejné sestavě neuspěly a skončily až 6. Zejména Dawkinsovi chyběla na posledním úseku rychlost. 

finálová jízda Holanďanů a Britů

V rozjížďce týmové stíhačky si skvěle počínali Dánové vedení Lasse Normanem Hansenem a vylepšili světový rekord na 3:46.579. 

2. den

Dánové ve finále stíhačky zlepšili svůj světový rekord z předchozího dne na fantastických 3:44.272. Poprvé se dostali pod hranici tří minut a čtyřiceti pěti sekund a deklasovali tradiční favority Austrálii a Británii, kteří se umístili na 4. resp. 5. místě. Titul získali po 12 letech a přerušili dlouholetou nadvládu týmů z anglicky mluvících zemí. Veterán Ed Clancy je ve stíhačce jistota, ale chybí mu do party tradiční opory jako byli dříve Wiggins nebo G. Thomas. Australané se v boji o třetí místo úplně rozpadli. Výborně zajeli Italové, tažení čahounem Filippem Gannou. Kdyby zajeli lepší čas v kvalifikaci nebyli by třetí, ale druzí místo Nového Zélandu.

video finále stíhačky mužů

V ženské týmové stíhačce titul jasně získaly Američanky před Britkami a domácími Němkami.

Mužský scratch vyhrál Bělorus Kareljuk, který využil aktivitu španěla Mora Vedriho, resp. se za ním vyvezl, za což sklidil bučení diváků na stupních vítězů. Ital Consoni získal dvě medaile v jediný den, stříbro ve scratchi a bronz ve stíhačce. Mladý závodník Brněnské Dukly Daniel Babor obsadil 17. místo. 

Keirin potvrdil jak je nevyzpytatelný a také v tomto případě nabitý velkými sprinterskými jmény. Už v semifinále se poroučeli Jason Kenny, obhájce Büchli, i Hoogland. Vyhrál Harrie Lavreysen před Japoncem Yutou Wakimotem a Azizulhasni Awangem z Malaysie

finálová jízda Keirinu

Tomáš Bábek bohužel neprošel ani do ¼ finále keirinu, konkurence byla opravdu obří.

3. den 

Filippo Ganna zaznamenal parádní vítězství v individuální stíhačce a pokořil světový rekord už v kvalifikaci. 4:01.934  je nový nejlepší čas a je možné že se Ital dostane jako první pod magickou hranici 4 minut. Ve finále porazil výstředního (viz. jeho knír) Američana Ashtona Lambieho, který dřív jezdil hlavně gravel disciplíny. V prvních dvou kilometrech dal Italovi zabrat, ale pak již ztrácel.  

V bodovacím závodě zvítězil mladý Novozélanďan Corbin Strong. Náš Nicolas Pietrula závod nedokončil. 

Tomáš Bábek na pevném kilometru těsně nepostoupil do finále a skončil 9., i když si zlepšil osobák v nízké nadmořské výšce. I to ukazuje jak byla konkurence vysoko. Další zlato bral pro Holandsko Sam Ligtlee, když ve finále porazil i vítěze z kvalifikace Quentina Lafargueho. Theo Bos, 36letá legenda, skončil 5. Je obdivuhodné, že pořád dokáže jezdit na této úrovni, vždyť svých pět duhových trikotů získal v letech 2004 – 2007. 

V ženském omniu překvapivě zvítězila japonka Yumi Kajihara před Letizií Paternoster a Polkou Dariou Pikulik. Velké favoritky Kirsten Wild, Amelie Diderksen, Jenifer Valente, i zraněná Laura Kenny neuspěly.

V ženském sprintu zvítězila mladá domácí závodnice Emma Hinze, která porazila Anastázii Vojnovou z Ruska a Lee Wai Sze z Hong Kongu. 

4. den 

Fantastickým vrcholem dne byl světový rekord Američanky Chloe Dygert v individuální stíhačce. Svůj vlastní rekord z Apeldoornu z roku 2018 posunula nejprve v kvalifikaci o celé tři sekundy, aby ještě ve finále ubrala tři desetiny. Stopky se v druhém případě zastavily na čase 3:16.937.

Výborný a napínavý závod v madisonu jasně ovládly Holanďanky Kirsten Wild a Amy Pieters. Skvěle zajely na pásce Francouzsky pro stříbro a Italky braly bronz. Závod byl poměrně brutální a chaotický. Nejvíc to odnesla snad Polka Pikuliková, medailistka z omnia, které po pádu jedna z Číňanek doslova přejela hlavu. Polka však nakonec závod dokončila. 

V omniu se Lasse Norman Hansen překvapivě nechal rychle vyřadit v eliminačním závodě a nechal tak cestu k vítězství volnou pro suverénního Francouze Benjamina Thomase. Druhý byl Jan Willem van Schip, třetí brit Wells. Na Eliu Vivianiho zbylo až 9. místo.

Ženský pevný půlkilometr vyhrála domácí Lea Sophie Friedrich.

Pavel Kelemen ani Martin Čechman neprošli kvalifikací sprintu. 

5. den 

Ženskou bodovačku vyhrála Elinor Barker. Kirsten Wild byla již zjevně unavená a pád ji definitivně znemožnil útok na medaili. Jarmila Machačová měla pár nadějných úniků ale na zisk kola to nestačilo. Umístila se na 14. místě. 

Ženský keirin jasně ovládla Emma Hinze když vyhrála všechny jízdy. Získala tak třetí zlato a definitivně se stala miláčkem domácích fanoušků. 

Titul sprintu obhájil Harrie Lavreysen, když porazil v repríze loňského finále krajana Jeffreyho Hooglanda. V jízdě o bronz vyškolil Azizulhasni Awang krásným podjetím Poláka Rudyka a vítězství tradičně oslavil poskočením do cíle. 

Finále madisonu mužů se neslo v jasné režii Dánů Michaela Mørkøva a Lasse Normana Hansena. Zvítězili téměř o třicet bodů před Novým Zélandem a domácími závodníky. Přitom Mørkøv byl v ohrožení startu, když přicestoval z Arabských Emirátů s podezřením na coronavirus a několik dní byl v izolaci. Závod byl strhující, zvláště souboj na pásku započatý již šest kol před cílem a rezultující v dojezd čtyř závodníků v rozmezí asi půl metru byl obzvlášť strhující. 

kompletní výsledky

Medailová tabulka jasně vyznívá pro Holandské závodníky se šesti zlatými, výborně si vedli i domácí ženské sprinterky, které získaly zlata 4. Tradiční velmoci z anglicky mluvících zemí nebo i Francie naopak zůstali v pozadí. Austrálie dokonce nezískala ani jedno zlato. Chystá se na Tokio odveta? Bude se závodit v týmovém a individuálním sprintu, keirinu, týmové stíhačce, omniu a poprvé v madisonu v mužích i ženách.  


Příspěvek byl publikován v rubrice At races. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *