Flandry v obrazech

Nedělní edice Ronde van Vlaanderen bude zvláštní v tom, že na jejím startu budou chybět Tom Boonen a Fabian Cancellara, oba mající po třech vítězstvích. Nikomu v historii se zatím nepodařilo vyhrát čtyřikrát a i to svědčí o tom, jak je tento závod těžký a vítězství v něm ceněné. Ronde je nejčistší esencí belgické cyklistiky, plné krátkých, ostrých a špatně dlážděných kopců, úzkých silnic, bahna, často nevlídného počasí, fanatických a silným pivem opilých belgických fanoušků. Prostě nic pro slečinky, ale ty nejodolnější příslušníky pelotonu. Kdo se  zařadí mezi nezapomenutelné letos? Zde je přehled několika z těch, kterým se to podařilo v minulosti.

1913-Deman-PaulPaul Deman – první vítěz Ronde v r. 1913. Závod měl tehdy 330 km a 38 účastníků.

1923-suter-heriPrvním a až do roku 1949 nadlouho posledním nebelgickým vítězem byl Heiri Suter.2009837_cycle_010_presssport_lowGerard Debaets byl prvním komu se podařilo vyhrát závod dvakrát, v letech 1924 a 1927.

1944-46-Van-Steenbergen-Rik and SchotteRik Van Steenbergen vyhrál v roce 1944 v pouhých 19 letech, což z něj dosud činí nejmladšího vítěze monumentu. Vítězství zopakoval po dvou letech. Vpravo je zklamaný rovněž dvojnásobný vítěz Briek Schotte.

fiorenzo-magni-tour-of-flandersPo 2. světové válce se začaly prosazovat i nebelgičané. Fiorenzo Magni, přezdívaný „ten třetí“ (pochoopitelně za Coppim a Bartalim) vyhrál dokonce tři edice za sebou, což se dosud nikomu nepodařilo zopakovat a právem mu náleží titul „Lion of Flanders“.

bobet rondeLouis Bobet byl v r. 1955 prvním vítězným Francouzem a po Magnim druhým z mála univerzálů, kteří dokázali uspět ve Flandrech i na Grand Tours.  

rikSprinter Rik Van Looy, přezdívaný „císař“, zahájil vítězstvím v r. 1959 další silnou éru Belgičanů, seskupených hlavně do stájí Faema a Flandria. Zde v závěsu za svým dvorním domestikem Noelem Foré (také vyhrál v r. 1963).

19_simpson_flandersTom Simpson je jediným anglicky mluvícím vítězem Flander z r. 1961.

Eddy MerckxEddy Merckx vyhrál Flandry „jen“ dvakrát. Konkurence byla v jeho době v těchto závodech obrovská. 

filephoto - more“Monsieur Paris–Roubaix” Roger De Vlaeminck při svém jediném vítězství v r. 1977.  Jeho silovému pojetí více seděl francouzský závod.

godefWalter Godefroot byl ne nadarmo přezdíván „Bulldog of Flanders“. Dokázal vyhrát dvakrát v rozpětí deseti let.

1980Moser leads eventual winner Michel Pollentier, followed by Marc De Meyer and Jan Raas. Moser looks like the Hulk compared to PollentierFrancesco Moser Flandry nikdy nevyhrál (všimněte si těch paží). Tady v roce 1980 ho sleduje pozdější vítěz Michel Pollentier.

Archives pituresStřety s diváky nejsou vyjímkou. Dvojnásobný holandský vítěz Jan Raas insultuje fotografa na poté co ho zastavil na už tak obtížném Koppenbergu.

adri van den poelAdri Van Der Poel měl pro tyto závody dobrou průpravu z cyklokrosu. Zvítězil v roce 1986 a je posledním holandským šampionem. Napodobí ho Zdeněk Štybar?

Edwig Van HooydonckEdwyg Van Hooydonck zvítězil dvakrát na přelomu 80. a 90. let a skončil předčasně s kariérou kvůli rozšíření EPO v pelotonu.

Cor Vos ArchivesTrojnásobný vítěz Johan Museuw sleduje Andreje Tchmila při jeho vítězství v r. 2000.

Cor Vos ArchivesAndrea Tafi a Michele Bartoli v typických barvách Mapei. Italové vyhráli od roku 1990 šestkrát. Poslední z jejich silné generace Filippo Pozzato bude i letos na startu. 

Ronde van Vlaanderen 2006Tom Boonen při svém druhém vítězství v roce 2006, navíc v dresu světového šampiona.

2011 NuyensNick Nuyens v roce 2011 překvapil všechny favority.

Ronde van Vlaanderen  2014

Stijn Devolder bude letos jediným jezdcem na startu, který okusil chuť vítězství na Ronde. Ronde van Vlaanderen  2010Slavný Muur van Geraardsbergen letos opět neuvidíme, z trasy byl vyřazen v roce 2012.

PIC449820531Fabian Cancellara se pokouší setřást Sepa Vanmarckeho na Kwaremontu v loňské edici.

Odkazy a zdroje:

http://cyclingtips.com.au/2014/04/tour-of-flanders-moments-in-history/

http://bikeraceinfo.com/images-all/classics-images/flanders-historical/

http://www.steephill.tv/

http://www.flandriabikes.com/heroes

http://en.wikipedia.org/wiki/Tour_of_Flanders

Příspěvek byl publikován v rubrice At races. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Flandry v obrazech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *