Nedělní edice Ronde van Vlaanderen bude zvláštní v tom, že na jejím startu budou chybět Tom Boonen a Fabian Cancellara, oba mající po třech vítězstvích. Nikomu v historii se zatím nepodařilo vyhrát čtyřikrát a i to svědčí o tom, jak je tento závod těžký a vítězství v něm ceněné. Ronde je nejčistší esencí belgické cyklistiky, plné krátkých, ostrých a špatně dlážděných kopců, úzkých silnic, bahna, často nevlídného počasí, fanatických a silným pivem opilých belgických fanoušků. Prostě nic pro slečinky, ale ty nejodolnější příslušníky pelotonu. Kdo se zařadí mezi nezapomenutelné letos? Zde je přehled několika z těch, kterým se to podařilo v minulosti.
Paul Deman – první vítěz Ronde v r. 1913. Závod měl tehdy 330 km a 38 účastníků.
Prvním a až do roku 1949 nadlouho posledním nebelgickým vítězem byl Heiri Suter.Gerard Debaets byl prvním komu se podařilo vyhrát závod dvakrát, v letech 1924 a 1927.
Rik Van Steenbergen vyhrál v roce 1944 v pouhých 19 letech, což z něj dosud činí nejmladšího vítěze monumentu. Vítězství zopakoval po dvou letech. Vpravo je zklamaný rovněž dvojnásobný vítěz Briek Schotte.
Po 2. světové válce se začaly prosazovat i nebelgičané. Fiorenzo Magni, přezdívaný „ten třetí“ (pochoopitelně za Coppim a Bartalim) vyhrál dokonce tři edice za sebou, což se dosud nikomu nepodařilo zopakovat a právem mu náleží titul „Lion of Flanders“.
Louis Bobet byl v r. 1955 prvním vítězným Francouzem a po Magnim druhým z mála univerzálů, kteří dokázali uspět ve Flandrech i na Grand Tours.
Sprinter Rik Van Looy, přezdívaný „císař“, zahájil vítězstvím v r. 1959 další silnou éru Belgičanů, seskupených hlavně do stájí Faema a Flandria. Zde v závěsu za svým dvorním domestikem Noelem Foré (také vyhrál v r. 1963).
Tom Simpson je jediným anglicky mluvícím vítězem Flander z r. 1961.
Eddy Merckx vyhrál Flandry „jen“ dvakrát. Konkurence byla v jeho době v těchto závodech obrovská.
“Monsieur Paris–Roubaix” Roger De Vlaeminck při svém jediném vítězství v r. 1977. Jeho silovému pojetí více seděl francouzský závod.
Walter Godefroot byl ne nadarmo přezdíván „Bulldog of Flanders“. Dokázal vyhrát dvakrát v rozpětí deseti let.
Francesco Moser Flandry nikdy nevyhrál (všimněte si těch paží). Tady v roce 1980 ho sleduje pozdější vítěz Michel Pollentier.
Střety s diváky nejsou vyjímkou. Dvojnásobný holandský vítěz Jan Raas insultuje fotografa na poté co ho zastavil na už tak obtížném Koppenbergu.
Adri Van Der Poel měl pro tyto závody dobrou průpravu z cyklokrosu. Zvítězil v roce 1986 a je posledním holandským šampionem. Napodobí ho Zdeněk Štybar?
Edwyg Van Hooydonck zvítězil dvakrát na přelomu 80. a 90. let a skončil předčasně s kariérou kvůli rozšíření EPO v pelotonu.
Trojnásobný vítěz Johan Museuw sleduje Andreje Tchmila při jeho vítězství v r. 2000.
Andrea Tafi a Michele Bartoli v typických barvách Mapei. Italové vyhráli od roku 1990 šestkrát. Poslední z jejich silné generace Filippo Pozzato bude i letos na startu.
Tom Boonen při svém druhém vítězství v roce 2006, navíc v dresu světového šampiona.
Nick Nuyens v roce 2011 překvapil všechny favority.
Stijn Devolder bude letos jediným jezdcem na startu, který okusil chuť vítězství na Ronde. Slavný Muur van Geraardsbergen letos opět neuvidíme, z trasy byl vyřazen v roce 2012.
Fabian Cancellara se pokouší setřást Sepa Vanmarckeho na Kwaremontu v loňské edici.
Odkazy a zdroje:
http://cyclingtips.com.au/2014/04/tour-of-flanders-moments-in-history/
http://bikeraceinfo.com/images-all/classics-images/flanders-historical/
2 reakce na Flandry v obrazech