Vuelta bývá poslední roky velmi zajímavý závod. I když je pořád ve stínu svých Grand Tour konkurentů, nabízí většinou atraktivní podívanou, ne tak svázanou taktikou a nervozitou jako na Tour, což je dáno jejím zařazením na konci sezóny, kdy už není co ztratit, a také velmi těžkou trasou. Většinou se na ní střetnou závodníci, kteří měli za cíl uspět na Giru s těmi, kteří nějakým způsobem nedostáli svým osobním a týmovým ambicím na Tour a chtějí si spravit chuť v poslední Grand Tour sezóny. Letos je to ale jinak, protože Vuelty se zúčastní první čtyři závodníci z Tour, takže bude velmi zajímavé sledovat kdo vydrží se silami oproti relativně odpočatým borcům, co jeli Giro. Snad jediným velkým jménem které ve startovce chybí, je Alberto Contador. Třetí GT v roce by už byla pro něj moc a hazardoval by tak s plány pro svou poslední sezónu.
Trasa
Letošní trasa je i na Vueltu poměrně inovativní. Nechybí sice už skoro tradiční krátká týmová časovka na začátku a brzký výjezd na kopec, který zajistí zajímavé změny v pořadí už ve druhé (!) etapě, ale jinak jsou to samé změny. Dojezdů na kopec je opět přehršel, ale všechny jsou v závodě nové. Španělé mají opravdu z čeho vybírat ve své hornaté zemi, diváci i závodníci tak objeví neprobádaná teritoria. I klasičtí sprinteři nemusí naříkat, budou mít několik šancí, i když velkou výhodu budou mít ti, kteří jsou schopní přejet kopec nebo do něj (dokonce) zasprintovat. V prvním týdnu jsou konečné kopce spíše kratší a slibují souboje adeptů na GC s punchery. Bezkonkurenčně nejtěžší etapou celého závodu bude číslo 11. 11. etapa bude brutální zkouškou (zdroj: lavuelta.com)
Po prvním volném dnu čeká na cyklisty zubatá, 138 km dlouhá pila s celkem 6 náročnými vrcholy. Těžkou zkouškou bude také 16. etapa, závěrečný kopec Alto Eremita de Alba má sice jen 7 km, ale jeho procenta málokdy klesnou pod desítku. Zajímavý je poslední týden. Začíná poměrně dlouhou a plochou časovkou na 39 km. Po ní už jsou jen čtyři záludné etapy na pláních a horách kolem Madridu, kterým sice chybí dojezd na kopec, ale pořád jsou natolik těžké, že se v nich může ještě mnohé stát.Závěrečný kopec 16. etapy Alto Ermita de Alba (zdroj: lavuelta.com)
Favorité
Chris Froome nakonec sebral Tinkoffem pomyslnou hozenou rukavici ve smyslu jeho výkřiků, že ti nejlepší závodníci by měli jezdit spolu všechny GT v roce. Pokouší se tak jako Contador letos o double, možná ještě vzácnější, protože Vueltu a Tour se podařilo vyhrát v jednom roce jen dvou závodníkům (Anquetil 1963, Hinault 1978), ale to ještě tehdy když bývala Vuelta v dubnu. Je zase fakt, že po vítězné Tour většinou závodníci Vueltu nejezdí, což by ale ani v nejmenším nesnižovalo výjimečnost tohoto počinu. Je otázkou jak se on spolu s Quintanou, Valverdem a Nibalim dokázali zregenerovat po náročném francouzském závodě a nakolik budou schopní konkurovat odpočatým soupeřům. Pro Frooma hovoří to, že má letos po částečně vynechaném jaru jen 48 závodních dní za sebou (Quintana a Nibali 57, Valverde dokonce 63). Quintana vypadal ke konci Tour ze všech nejlépe, je sice stále hodně mladý na dva tak těžké závody po sobě, ale jeho talent v horách je obrovský. Valverde má vynikající celou sezónu a jeho schopnost udržet se ve vysoké formě celý rok je obdivuhodná. Nibali nebyl na Tour v nejlepší formě, Vueltu má navíc rád a bude chtít ukázat i před svými spolulídry v týmu, že je to on kdo si zaslouží výsadní místo v Astaně. Mikel Landa a Fabio Aru budou dělat závod zajímavý svým agresivním stylem. Teejay Van Garderen, který vypadal před svým odstoupením z Tour velice dobře, si chce spravit chuť. Joaquim Rodriguez a Dani Moreno opět vytvoří nebezpečnou úderku, zvláště na krátkých ostrých stojkách. Je otázkou zda pojedou na pořadí či na etapová vítězství v této konkurenci. Dominico Pozzovivo byl před svým pádem na Giru ve skvělé formě, uvidíme zda se mu ji podaří oprášit na Vueltě. Mohli by uspět i Andy Talansky, Daniel Martin, Rafal Majka, možná i Frank Schleck.
Young guns
Na Vueltě se vždy vyskytne nějaké to překvapení v první desítce. V minulých několika letech to byli dokonce i velmi nečekaní vítězové v podobě JJ Coba a Chrise Hornera. První velký výsledek na tomto závodě zaznamenali i třeba Leo König, Peter Velits (bohužel zatím i poslední), Andy Talansky, Warren Barguil a vlastně i Chris Froome. Je jasné že takový závodník musí být hlavně talentovaný vrchař. Letos by to mohl být např. Louis Meintjes, který se na Tour spíše zatím učil jak zvládat třítýdenní závod. Jhoan Chaves z Oricy má už s GT více zkušeností a nyní by mohl konečně prorazit. Joe Dombrowski se po trápení ve Sky opět našel v Garminu. Zatím mu to letos šlo jen na závodech na domácím okruhu, tady ho čeká náročné evropské závodění. Lawson Craddock nebo George Bennett se mohou také prosadit. A nebo to může být úplně někdo jiný, komu se to letos v září všechno sejde.Joe Dombrowski zajel v Utahu výborně, dokáže to zopakovat na Vueltě? (zdroj: cyclingnews.com)
Sprinteři
V soubojích sprinterů nebývá na Vueltě obvykle největší konkurence, což neznamená že by hromadné dojezdy nemohly být zajímavé. Přítomen je devítinásobný vítěz španělských etap John Degenkolb. Jeho největším konkurentem bude Peter Sagan, má velmi dobrou podporu k ruce v podobě Bennatiho nebo McCarthyho. Otázkou je, zda se Saganovi bude chtít objet závod celý nebo ho bere jen jako přípravu na MS. Nacer Bouhanni se bude chtít svému týmu revanšovat za zpackanou Tour a bude vidět hlavně v plochých etapách. Jeho soupeři by mohli být také talentovaní Caleb Ewan, Danny van Poppel, Matteo Pelucchi.
Caleb Ewan se bude snažit potrápit sprintery na své první Tour (zdroj: greenedgecycling.com)
Týmy
Snad ještě nadupanější sestavu než na Giru má Astana. Je ale velkou otázkou jak se 3 lídři v jednom týmu srovnají. Martinelli sice tvrdí, že existuje určitá hierarchie v níž jsou nejvýše oba Italové (kteří ale spolu jeli naposledy Lombardii 2013), ale je otázkou jestli se Mikel Landa bude chtít podřídit roli pomocníka, když z Astany odchází. Jeho zařazení do týmu bylo spíše Vinovým rozhodnutím, protože pro něj je rok bez vyhrané GT neúspěchem.
Tento obrázek bude možná často k vidění i na na Vueltě (zdroj: roadcyclinguk.com)
Froome má okolo sebe silnou podporu do hor, Sergio Henao nebo Nicolas Roche budou plánem B. Nepředpokládám že by “G“ Thomas zajel obdobně skvěle jako na Tour, přeci jen už má za sebou letos 65 závodních dnů. Movistar má v záloze ještě Amadora, čtvrtého z Gira, ale jinak pomoc do hor není příliš valná.
U týmů pozvaných na divokou kartu můžeme očekávat opět zajímavé výkony od MTN-Qhubeky, rozhodně mají na to aby po Tour uspěli i zde. Domácí Caja Rural a Team Columbia budou určitě předvádět dobré výkony ve svém oblíbeném terénu.
Počasí ve Střední Evropě bude na přelomu srpna a září jistě pořád pěkné, takže i když mnohý fanoušek cyklistiky dá přednost najíždění předpodzimních kilometrů před sledováním Vuelty, zdá se že ani tato druhá možnost nebude úplně špatná. Pěknou zábavu.
192 reakcí na La Vuelta