Australské léto

…pár poznámek k začátku sezony

Zatímco český hobík úpí v tomto mrazivém počasí někde u kamen a tiše tloustne, nebo se v lepším případě věnuje zimním radovánkám na běžkách či fatbiku, v Austrálii se naplno rozjíždí nová cyklistická sezóna. Hurá, jásají majitelé domácích trenažerů a cyklisté gaučáci. Tradičně v polovině ledna začíná Tour Down Under, závod který už má své pevné místo v kalendáři. Uvidíme v něm nové dresy a nablýskaný materiál všech world tourových týmů, přestoupivší závodníky v nových týmech, to vše zabalené do krásného slunečného počasí a pohodové australské organizace. Snad jen ty vysílací časy nejsou pro středo evropana nejlepší, ale troufnu si tvrdit, že kdo si přivstane nebude litovat.

Willunga Hill je na začátku sezóny tvrdý test (mapio.net)

Nové týmy  

V Austrálii se představí dva nově vzniknuvší prvoligové týmy Bora – Hansgrohe a Bahrain Merida Pro Cycling Team. Říkal bych jim prostě Bora a Bahrain. Pozitivní je návrat velkého týmu do Německa (i když Sunweb je již také pár let německý), je to poměrně velký trh, který se dlouho probíral z dopingových let. Ovšem na druhou stranu neschopnost manažerů přilákat do týmu nějakou velkou německou hvězdu je poměrně zarážející. V týmu je celkem 8 Němců, a z toho snad jedině Buchmann má nějaký potenciál. Jinak je spíše charakter týmu národnostně podobný pelotonu Závodu míru – největší hvězdy jsou Slovák, Čech a Polák.

Že se šejkové vrhají do nových sportovních vod potvrzuje i vznik UAE Abu Dhabi (navrhuju zkratku “emiráti”), či spíše přerod z bývalého Lampre, které po dvaceti letech opustilo cyklistiku jako titulární sponzor. Ještě smutnější je však to, že po nedávném konci Liquigasu nemá Itálie worldtourový tým. Inu, kde jsou peníze, tam to jezdí.    

Pro úplný pořádek v názvech týmů: Giant se přejmenoval na Team Sunweb, Etixx – Quick Step na Quick Step Floors (pojedou zřejmě samou podlahu). Do Katushe přistoupil Alpecin (poté co jim plešatící Degenkolb v reklamách moc nenesl, je na řadě Kristoff) a zároveň se majetkově přestěhovali do Švýcarska.  Scott vstoupil výrazněji do Oricy (po BMC, Cannondalu, Treku, Meridě je dalším velkým výrobcem kol v názvu týmu).

V čem a na čem

Z nových dresů se mi docela líbí dresy obou nových týmů UAE a Bahrainu. Oba jsou barevně i geometricky výrazné. Orica značně ztmavla, jakoby chtěli říct “Doteď jsme se učili a bavili, and now we mean bussiness!”. Dres Bory je docela pěkný i když opět zase převažuje černá. I když to není nic pro temnému dresu Sky, na kterém jsou jakési čárečky které prý mají hlubší význam. Ostatní dresy jsou víceméně alespoň barevně podobné roku 2016, i když dříve rudá barva Katushe je nyní poněkud vínová (fuj).   

Jon Izaguirre v barvách nového týmu (www.cyclingweekly.co.uk)

  Specialized si s Argonem 18 vyměnili pozice v Astaně resp. v Boře. Astana rovněž přechází z Campagnola na Shimano. Bahrain bude sedlat Meridy na Shimanu. UAE bude prý jezdit na strojích Colnago s Campagnolem, takže aspoň nějaký návrat italských barev. I když zatím ten stroj nikdo neviděl kompletní. Zajímavě vypadají kola britské firmy Factor zastupované bývalým sprinterem Badenem Cookem, novinka ve stáji AG2R. Francouzi mění také sadu ze Sramu na Shimano.  Poměr Shimano/Campagnolo/Sram bude v roce 2017 14/3/1.

Takto prý vypadají nové Colnaga týmu UAE, ale moudřejší budeme  až příští týden. (twitter.com/Colnagoworld)Koho v Austrálii uvidíme v premiéře v novém týmu

Do velkého týmu se vrací po dvou letech Janez Brajkovič, do týmu Bahrain. Bena Swifta po sedmi letech ve Sky uvidíme v dresu UAE. Loňská kometa Tour Jarlinson Pantano se představí v barvách Treku. Katusha si vytáhla z druhé divize Baptiste Planckaerta. Owain Doull začíná silničářskou kariéru ve Sky.   

Trasa

Trasa je tradiční, bez překvapení. Jede se celkem 6 etap, den před závodem ještě na rozjetí tradiční kritérium . Čtyři etapy jsou sprinterské, celkové pořadí se bude rozhodovat ve druhé etapě ze Stirlingu do Paracombe a zejména v páté, kdy závodníky čeká dvakrát Willunga Hill.

Klasikářský profil druhé etapy ze Stirlingu do Paracombe (tourdownunder.com.au/)

Favorité

Už tradičně na začátku roku pořádané mistrovství Austrálie naznačilo, kdo bude z domácích závodníků vidět. Simon Gerrans vyhrál z posledních pěti ročníků třikrát, čtvrté vítězství má z roku 2006, je tedy jasným favoritem. Orica jede závod jako domácí tým značně motivována, Caleb Ewan bude chtít vyhrát některou ze sprinterských etap. Rohan Dennis ovládl národní časovku, takže po vítězství v roce 2015 bude také domácím želízkem v ohni. Stejně jako Richie Porte kterému tento závod také sedí.

Peter Sagan jede TDU poprvé od roku 2010, tedy svého prvního ve velké cyklistice. Byl to jeho první WT závod, a nevedl si tehdy ještě jako devatenáctiletý vůbec špatně. V jedné etapě byl třetí, ale hlavně v královské etapě na Willunga Hill byl čtvrtý. Od té doby získal dvakrát duhový dres, pětkrát ovládl zelený trikot na Tour a kupu velkých vítězství. Pokud přijel v dobré formě, může zvítězit.

Devatenáctiletý Peter Sagan na svém prvním závodě World Tour (cyclingnews.com)

Mezi další favority patří Diego Ulissi, Sergio Henao, možná i Michael Woods, Tom Jelte Slagter.

Máme zde i dva české závodníky. Petr Vakoč by měl být po skvělém loňském roce lídrem Quick Stepu (alespoň když se tak dívám na sestavu). Poprvé v novém dresu uvidíme Ondřeje Cinka. Pro něj to bude hlavně velká škola pohybu v pelotonu a oťukávání svých možností na začátku nové kariéry.

Jsem zvědavý na Milese Scotsona, další z australských mladých hvězd, které po kariéře na dráze začínají na silnici. Vyhrál nečekaně domácí mistrovství po nástupu v závěru. Jeho bratr Callum pojede za reprezentační tým UniSA. Je docela možné že v první desítce – dvacítce budou nějaká překvapivá jména, aby pak už o nich v tomto roce nebylo vůbec slyšet. Na TDU se to občas stává. Přeci jen je to pro mnoho závodníků příprava a rozzávodění v novém roce.  

Další závody u protinožců

Chris Froome bude chtít zopakovat recept z úspěšné loňské sezony, když pojede malý závod Herald Sun Tour. Vloni zde zahájil sezonu, zvítězil, a odstartoval tak skvělý rok s vítěznou Tour.

Spíše sprinterský jednodenní závod Cadel Evans Great Ocean Road Race (je zajímavé že tam Cadel nezařadil nějaký pořádný kopec:-)) u Melbourne se jede 29.1. a je nově zařazen do rozšířeného World Tour kalendáře. Je tedy nasnadě, že 13 WT týmů které závod pojedou, bude ve stejném nebo velmi podobném složení jako na TDU. Na jednu stranu je fajn že závodníci budou mít o týden více na trénink v teplém počasí, otázka je co to s nimi udělá po návratu do vymrzlé Evropy. Rozšíření WT kalendáře zatím budilo poměrně ostré reakce zejména u sportovních ředitelů. Uvidíme co na to budou říkat závodníci a jak se toto osvědčí v praxi.  

Pěkné australské léto.

I takovéto výhledy nabízí Cadelův závod.

Příspěvek byl publikován v rubrice At races. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *