…aneb koho a proč letos sledovat ve světě bláta a ledu.
Světu cyklokrosu vládl téměř dvě dekády Sven Nys. Jeho soupeři, kteří se ho snažili z pomyslného trůnu sesadit (a často se jim to také vedlo), byli zejména zpočátku Mario de Clerq, Erwin Vervecken, Bart Wellens, Richard Groenendaal. Později pak hlavně Niels Albert, Zděněk Štybar, někdy i Kevin Pauwels. Tito všichni jsou nyní kromě Pauwelse (a Štybara který je samozřejmě na silnici) pryč a světu cyklokrosu vládnou dvě jména.
Nad všemi nyní ční Holanďan Mathieu Van der Poel a Belgičan Wout Van Aert. Jejich dominance nad ostatními je tak velká, že většina výsledkových listin má právě tyto dva v popředí. Viz výsledky nejvýznamnějších závodů tohoto roku:
První a druhý závod Worldcupu UCI v USA vyhrál Van Aert (Van der Poel v USA nebyl)
A pak už:
- Superprestige #1 Gieten ……………………1. Van Der Poel 2. Van Aert
- DVV Hottondcross…………………………… 1. Van Aert …4. Van Der Poel
- Superprestige #2 Zonhoven ……………… 1. Van Der Poel 2. Van Aert
- WC UCI 3 Valkenburg ……………………… 1.Van Der Poel 2. Van Aert
- Niel Albert CX ………………………………… 1. Van Aert 2. Van Der Poel
- Superprestige #3 Ruddervoorde ……… 1.Van Der Poel 2. Van Aert
- Dvv Koppenbergcross ……………………… 1. Van Aert… 15. Van Der Poel
- Superprestige #4 Gavere ……………………1.Van Der Poel 2. Van Aert
- WC UCI 4 Zeven ……………………………… 1.Van Der Poel 2. Van Aert
- Dvv Flandriencross …………………………… 1.Van Der Poel 2. Van Aert
- Superprestige #5 Hansgrohe ……………… 1. Van Aert 2. Van Der Poel
- Zilvermeercross ……………………………….. 1.Van Der Poel 2. Van Aert
Na trati soupeři, ale jinak kamarádi (velonews.com)
Zdá se tedy, že i v této dvojici má jeden z rivalů navrch. Již od juniorů byl Mathieu o fous lepší než Wout, ten nikdy nezískal juniorský titul. Zatímco Mathieu se jeví jako silovější, agresivnější jezdec s ryzím talentem, Wout je techničtější zvláště na těžkých tratích, nikdy nepanikaří a málokdy v závodě úplně vybuchne. Umí si správně rozvrhnout tempo a své síly. Van der Poel je mladší (21), syn slavného Adrieho a vnuk ještě slavnějšího Raymonda Poulidora. Takové předpoklady ho předurčují k velké kariéře nejen v cyklokrosu, ale i na silnici. Je přirovnáván svým stylem k Peterovi Saganovi. Nejen množstvím vítězství a talentem, ale i hravou povahou a potřebou ze všeho si dělat legraci a závody si hlavně užít. Až ho cyklokros začne nudit bude chtít vítězit jinde. Snad ho nebudou v kariéře brzdit jeho kolena, se kterými už musel nejednou pod nůž.
Kdy Mathieu odejde na silnici je jen otázkou času. (cyclingnews.com)
Ale i Wout (22) je velkým talentem a stejně jako Mathieu dokáže jezdit výsledky i na silnici. Letos porazil v krátké časovce v závodu okolo Belgie taková jména jako Tony Martin nebo Niki Terpstra. Oba jsou už v cyklokrosu mistry světa v kategorii elite, Mathieu v roce 2015 u nás v Táboře, Wout nosí duhový trikot letos. Uvidíme, zda u cyklokrosu oba vydrží nebo spíše jak dlouho tato rivalita potrvá. K asfaltu má blíže nakročeno Holanďan, mohl by jít ve stopách svého otce a kombinovat cyklokros a těžké jarní klasiky. U Wouta je spíš pravděpodobnější, že zůstane u cyklokrosu. Pro Belgičany je tento sport téměř posvátný (a hlavně taky dobře placený), takže Wout nemá až takovou motivaci. Navíc, jak sám říká, tento sport miluje, zvláště proto že je to krátká, explozivní, vzrušující, hodinová záležitost oproti nudným čtyř až pětihodinovým etapám a ještě delším jednorázovkám na silnici. Má rád když může v každém kole vést. Když mluví o Zdeňku Štybarovi, kromě toho že si ho váží jako velkého šampiona, naznačuje, že Zdeňkovi možná i závody na blátě chybí. Proto se každý rok na pár závodů vrací. Silnice je prostě obrovská loterie s velkou konkurencí, kdežto cyklokros je závod pravdy, něco jako časovka. Kdo na to má je vepředu, kdo ne je v poli poražených.
Wout cyklokros a vše kolem něj miluje. Začátek sezóny ve Wisconsinu. (cyclingtips.com)
Trochu v pozadí této dvojice je nyní dřívější velký talent Laars van den Haar, přední pozice drží často veteráni Kevin Pauwels, Tom Meeusen.
Objevují se ale i noví mladí Belgičané, jako ostatně každý rok. Nejlépe vypadá asi Laurens Sweeck, Toon Aerts, hodně můžeme v budoucnu určitě čekat od Eli Iserbyta a Jense Adamse. Z jezdců mimo Benelux se nadějně ukazují Francouz Clement Venturini a Ital Gioele Bertolini.
Laurens Sweeck má z ostatních belgičanů letos nejlepší sezonu (www.stevensbikes.de)
Nejlepší z našich ve velkých závodech, Michael Boroš se jen občas dostane do druhé desítky celkového pořadí, na víc to bohužel nestačí. Adam Ťoupalík jezdí slušně ve skupině do 23 let, ale na stupních vítězů byl letos zatím ve větších závodech jen jednou.
Další z šampionů (?) – Eli Iserbyt (sram.com)
Série Superprestige a světových pohárů UCI pokračují v těchto termínech:
Superprestige:
- 12. Diegem
- 2. Hoogstraten
- 2. Middelkerke
UCI Worldcup:
- 12. Namur
- 12. Heusden-Zolder
- 1. Fiuggi – Roma
- 1. Hoogerheide
Pokračuje také prestižní série DVV/Bpost bank. Mistrovství světa v cyklokrosu pak bude v Bieles, Lucembursku, 28.-29. ledna 2017. Česká televize bohužel jednotlivé závody asi díky úbytku českých úspěšných sportovců nabízí jen spoře a ještě většinou ze záznamu. Ale MS určitě v přímém přenosu bude.
Wout a Mathieu – souboj v blátě (sporza.be)