Na francouzských prknech

I když většina fanoušků cyklistiky se (pokud vůbec) upínala k začínající silniční sezóně na Iberském poloostrově či v dalekém Ománu, nebo provětrávala nohy po dlouhé zimě v nesmělém jarním sluníčku, já sledoval MS na dráze v novém francouzském národním stánku v Saint-Quentin. Díky solidnímu zpravodajství ČT i dobrým výkonům závodníků se bylo na co dívat.

Domácí hvězdy BaugéPervisem těšili nadšené publikum skvělými výkony, i když prvně jmenovaný to měl ve sprintu až příliš jednoduché. Trochu zklamali Němci ve sprintech, a hlavně ženy vyklidily medailové pozice. Velkým překvapením bylo až čtvrté místo německých suverének posledních let WelteVogel v týmovém sprintu.

bauGregory Bauge byl jedním z mála který na tomto oválu dokázal vítězit i z nepříliš výhodné zadní pozice (cyclingnews.com)

Nový Zéland zaujal skvělými výkony v týmové stíhačce a sprintu. Vždy měli výborné mužstva v týmových disciplínách, teď to vypadá že jsou o krůček napřed před svými soupeři vzhledem k olympijským hrám v Riu. Je zajímavé kde se to v all blacks bere, protože dobré výkony zůstávají a jména se obměňují bez nějakých výrazných individualit a přesahů na silnici. Zřejmě dobrý státem podporovaný sportovní program se dvěma krytými velodromy1. Až na Marca Ryana byli v obou kiwi týmech samí mladíci.

kiwi pursuitKiwi tým ve stíhačce (cyclingnews.com)

Zvláště Australané a Britové nevypadali ve Francii úplně dobře, a to i vzhledem k tomuto předolympijskému mezidobí. Je ale zřejmé, že hlavně Britové se do Ria určitě dobře připraví (zajímavé bude sledovat jak se do týmu zapracují WigginsCavendishem).

Kolumbijec Gaviria vyhrál Omnium a pár dní na to podepsal avizovaný kontrakt s Ettixem2. Je to spíše od Lefevra chytrý tah k vytváření tlaku na Cavendishe, než nějaký rozumný krok, protože mladý Kolumbijec se rozhodně bude soustředit na kariéru na dráze až do her v Riu.

Australanka Annette Edmondson byla jednou z největších hvězd mistrovství, když s přehledem vyhrála omnium i týmovou stíhačku, dokonce ve světovém rekordu.

aeAnnete to v duhovém sluší (cyclingnews.com)

Pervis dominoval v kilu a v královské disciplíně keirinu ukázal všem, kdo je na této dráze pánem. Vždyť je zde téměř doma, bydlí 500 metrů od dráhy (zajímalo by mě zda jezdí na kole nebo chodí pěšky).

Nestárnoucí Anna Meares přidala 24., 25. a 26. medaili ze sv. šampionátů bronzem z týmového sprintu, stříbrem v pětistovce a zlatem v keirinu. Skutečná legenda. Zato britská hvězda Laura Trott byla jaksi bez šťávy, v závěrečné bodovačce omnia se jen jednou pokusila o jakýsi útok, ale na víc než na stříbro a “povinnou“ medaili ze stíhačky to nestačilo.

Jack Bobridge poté co před pár dny neposunul rekord v hodinovce, překvapivě prohrál i tady ve stíhačce s mladým švýcarem Kuengem, i když v kvalifikaci zajel mnohem lepší čas (o 3 s).

Naši závodníci ukázali, že se ve světové konkurenci nemohou moc měřit, i když pár nadějných záblesků by se našlo. Ale žádný, který by výrazně trčel z průměru. Snad se jim bude dařit v dalších UCI závodech a vyjedou nějaké body pro co největší účast do Ria.

Je to přece jen pořád o tom, že u nás není takové zázemí jaké by si zasloužili v podobě pořádného dvěstěpadesátkového velodromu. Pražský malý Motol opravdu nestačí a venkovní beton v Brně je pro takový klub jako je Dukla Brno nedůstojný.

Zajímavé bylo, že ten kdo ve sprintech držel první figuru na protilehlé rovince většinou už nebyl předstižen, což buď svědčí o charakteristice klopení nebo o výkonnosti závodníků. Nevím.

Dráha na pařížském předměstí byla rychlá, a až na to že ze střechy do haly občas kapala na prkna voda, bylo celé mistrovství vydařené. I díky skvěle fandícímu a erudovanému diváctvu.

RemiseClefVelodromeCL116Velodrom v Saint-Quentin-en-Yvelines (www.skyscrapercity.com)

Odkazy:

[1] http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cycling_tracks_and_velodromes#.C2.A0Czech_Republic

[2] http://www.cyclingnews.com/news/gaviria-signs-two-year-deal-with-etixx-quickstep

Příspěvek byl publikován v rubrice At races. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *