Giro 2018 – výsledky a úvahy

Máme za sebou první Grand Tour tohoto roku. Zkusím napsat pár poznámek a komentářů o tom jak jsem ji vnímal a k tomu co se odehrálo.

Giro bylo jako vždy velmi zajímavé, nepředvídatelné, s jedním velkým zvratem na konci jako vystřiženým z hollywoodského trháku (např. Šestý smysl). Za posledních několik let se něco podobného stalo snad jen před dvěma lety kdy Nibali v posledních dnech Gira převrátil pořadí naruby, i když hlavně díky tomu že Kruiswijk spadl. I na Vueltě se občas podobná zápletka objeví (Contador 2012 nebo souboj Dumoulin Aru před třemi lety), ale třeba na Tour která je více svázaná si takové drama v novodobé éře nepamatuju.

Hlavní momenty Gira

Už úvodní časovka v Jeruzalémě naznačila že Giro bude velmi zajímavé. Rohan Dennis dlouho seděl v budce pro vedoucího závodníka, až mu nakonec sebral prvenství obhájce Tom Dumoulin. Časovka nebyla nakonec tak jednoduchá jak to vypadalo na papíře, a hodně vyhovovala vrchařům. V následujících dvou etapách v Izraeli jasně ukázal Elia Viviani kdo bude králem letošních sprintů. Ve čtvrté etapě na Sicílii splnil úlohu favorita v klasikářském dojezdu Tim Wellens. V páté podobné etapě s trochu lehčím dojezdem pak zvítězil Enrico Bataglin a Giro se dostávalo do obrátek. V prvním horském dojezdu na Etnu se výborně ukázali závodníci Mitcheltonu. Esteban Chaves se dostal překvapivě do velkého úniku a zvítězil. V závěru etapy se k němu ještě z malé skupiny favoritů dotáhl Simon Yates a projeli cílem společně. Chris Froome nevypadal v této etapě vůbec dobře, ale nakonec ztratil čas pouze na Yatese. V dalším stoupání se pak předvedl talentovaný Ekvádorec Richard Carapaz. V závěrečné etapě prvního těžkého týdne na apeninský velikán Grand Sasso zvítězil Simon Yates. Zde Froome ztratil dokonce více než minutu a s jeho ambicemi to nevypadalo vůbec dobře.

Takto vypadalo pořadí po prvním týdnu:

  1  YATES, Simon (MITCHELTON – SCOTT)                                   37:37:15
  2  CHAVES RUBIO, Jhoan Esteban (MITCHELTON – SCOTT)        + 32
  3  DUMOULIN, Tom (SUNWEB)                                                             + 38
  4  PINOT, Thibaut (GROUPAMA – FDJ)                                                 + 45
  5  POZZOVIVO, Domenico (BAHRAIN – MERIDA)                              + 57
  6  CARAPAZ, Richard (MOVISTAR)                                                      + 1:20
  7  BENNETT, George (LOTTO NL – JUMBO)                                     + 1:33                                  8  DENNIS, Rohan (BMC RACING)                                                       + 2:05
  9  BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA, Pello (ASTANA)           
10 WOODS, Michael (EF EDUCATION FIRST – DRAPAC)              + 2:25
11 FROOME, Chris (SKY)                                                                          + 2:27

Rozdíly sice nebyly až tak dramatické (zvláště při pohledu na konečné pořadí), ale spíše styl jízdy závodníků jako je Yates, Chaves a oproti tomu Froomův, v této fázi závodu byl více než vypovídající.

Prvním zásekem do brnění Mitcheltonu bylo odpadnutí Chavese hned v prvním kopci po volném dnu. Direktoři zmiňovali alergie, možným problémem u Chavese je také jeho křehká fyzická povaha, jelikož dříve prošel vleklým zraněním, nebo prostě nevyladil formu na tři týdny těžkého závodu. Až do konce závodu už nenašel sílu k výraznému výsledku v etapě, dokonce ani v horských dojezdech nebyl vidět po boku Simona Yatese. Etapu vyhrál Matej Mohorič, ze kterého se stává specialista na tyto etapy z úniku. V 11. etapě která končila krátkým ostrým kopcem zvítězil opět Simon Yates a pevně tak svíral otěže závodu. Froome ztratil dalších 40 sekund. Následující sprinterské etapy si rozdělili Sam Bennett a Viviani. Na mýtickém Zoncolanu se poprvé ukázal znovuzrozený Chris Froome, odrazil závěrečný nápor Simona Yatese a potvrdil že od souboje s Cobem na Angliru mu tyto prudké dlouhé kopce svědčí. Ovšem hned následující den se v etapě do Sappady role převrátily. Simon Yates zaútočil již na předposledním kopci a dojel do cíle 41 sekund před prvním pronásledovatelem. Froome na něj ztratil dokonce 1:32.

Pořadí po druhém týdnu:

 1  YATES, Simon (MITCHELTON – SCOTT)                     65:57:37
 2  DUMOULIN, Tom (SUNWEB)                                             + 2:11
 3  POZZOVIVO, Domenico (BAHRAIN – MERIDA)            + 2:28
 4  PINOT, Thibaut (GROUPAMA – FDJ)                                + 2:37
 5  LOPEZ MORENO, Miguel Angel (ASTANA)                     + 4:27
 6  CARAPAZ, Richard (MOVISTAR)                                       + 4:47
 7  FROOME, Chris (SKY)                                                           + 4:52                                                 8  BENNETT, George (LOTTO NL – JUMBO)                      + 5:34
 9  BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA, Pello (ASTANA)          + 5:59
10 KONRAD, Patrick (BORA – HANSGROHE)                       + 6:13

Časovku po dni volna vyhrál Rohan Dennis, Dumoulin ani Froome neztratili mnoho. Simon Yates zajel velmi slušně a z růžového trikotu nebyl vysvléknut. Nicméně později sám uváděl že toto čtyřiceti minutové úsilí bylo klíčové k výpadkům v regeneraci v dalších etapách a přispělo k jeho zlomení. Poté slavil ve dvou etapách úspěch Quickstep s Vivianim a Maxem Schachmanem na Prato Nevoso. Již zde Simon Yates ztratil pár sekund na Dumoulina a v tomto poměrně nenáročném kopci to povzbudilo jeho soupeře. Poprvé se v horách objevila u Yatese slabost a žraloci ucítili ve vodě krev. A v následující etapě to přišlo. Sky říkalo, že připravuje velký plán, bylo to samozřejmě i součástí psychologických hrátek před královskou etapou, ale určitě to nalomilo nejednu unavenou mysl. Na prvním kopci se nepodařilo vytvořit dostatečně velký únik a až pod úpatí Colle delle Finestre se jelo pekelné tempo, únik měl jen minutu na peloton. Stoupání má 18 km a již v úvodní čtvrtině se podařilo Sky orvat peloton jak samicu, hlavně Simon Yates začal výrazně ztrácet. V půlce kopce ještě před šotolinou pak už z tak zběsilého tempa nastoupil Chris Froome a svou typickou kadencí se vzdálil Dumoulinovi a ostatním pronásledovatelům. Na vrcholu Finestre měl asi 40 sekund na malou skupinku vedenou Dumoulinem, a svůj náskok navyšoval i ve sjezdu. Byly před ním ještě dvě stoupání do Sestriere a Jafferau a i díky tomu že stíhat ho v malé skupince musel hlavně Tom Dumoulin dojel o více než 3 minuty před nimi a převlékl se do růžového. V následující etapě už si vítězství pohlídal i díky pomoci Astany a navzdory dvěma pokusům Toma Dumoulina o útok. Do té doby na pódiu jedoucí Thibaut Pinot v této etapě těžce zaplatil za předchozí úsilí a vypadl z pořadí. Giro je prostě kruté. Kruté a krásné. V poslední etapě v kulisách římských monumentů našel nejvíce sil v nohách Sam Bennett.

Konečné pořadí:

1  FROOME, Chris (SKY)                                                      86:11:50
2  DUMOULIN, Tom (SUNWEB)                                              + 46
3  LOPEZ MORENO, Miguel Angel (ASTANA)                   + 4:57
4  CARAPAZ, Richard (MOVISTAR)                                     + 5:44
5  POZZOVIVO, Domenico (BAHRAIN – MERIDA)          + 8:03
6  BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA, Pello (ASTANA)      + 11:50
7  KONRAD, Patrick (BORA – HANSGROHE)                   + 13:01
8  BENNETT, George (LOTTO NL – JUMBO)                    + 13:17
9  OOMEN, Sam (SUNWEB)                                                 + 14:18
10 FORMOLO, Davide (BORA – HANSGROHE)               + 15:16

Chris Froome si zaslouží samostatný odstavec….

Spadl ještě před časovkou, kterou jel pak docela opatrně. V úvodních etapách byl nevyrovnaný, ztrácel v krátkých kopcích na koncích etap. Až na Zoncolanu se probral a zvítězil, ale i v následující etapě zaplatil za své úsilí a opět ztratil na Yatese o hodně víc než v předchozí etapě získal. Stále nad ním visí salbutamolový přízrak a je velmi nejisté zda se objeví na Tour (otázka je jestli po třech GT za sebou mu to vůbec tělo dovolí i když sám na Tour chce). Až v předposlední možné etapě si připravil útok jako z dílny Coppiho či Pantaniho (i když někteří spíše zmiňují Landise zejména v souvislosti s nepovolenými látkami). Jeho tým, který do té doby jakoby jen trénoval mu připravil dokonalou pozici a na Colle delle Finestre naprosto zničili celý peloton, zlomili do té doby suverénního Yatese. Další závodníci dojeli s velkými ztrátami nebo zaplatili další den. Osmdesáti kilometrový útok jediného osamoceného muže v horském terénu je opravdu něco co vejde do historie cyklistiky a kdo měl možnost to vidět si to bude dlouho pamatovat. Je vidět, že z Frooma se stal naprosto výjimečný a komplexní závodník, u něhož je nejdůležitější ta zkušenost s výhrou Grand Tour. Prostě ví jak na to, podařilo se to jednou, dvakrát, třikrát, podaří se to znovu. Dříve se opíral o časovku a o jeden zdrcující nástup v horách. Nyní je i vynikající sjezdař, a poprvé předvedl tak dlouhý sólo únik. Nutno dodat že to bylo přesně to co stačilo, jiným způsobem by Dumoulina neporazil. V jisté nadsázce se dá říci, že mu v podstatě stačil jeden vynikající výkon v jedné etapě, který následně potvrdil tím že v další etapě nic neztratil. Dumoulin předváděl sice skvělé časovky a v horských dojezdech vždy dojížděl na předních pozicích, ale bez toho že by některý den dokázal výrazně odskočit. Froomovi opět sice k vítězství pomohl skvělý tým kolem něj, ale těch 80 km si musel ujet sám. To že za to nezaplatil v následující etapě může asi jeho skvělá regenerace zvláště v těchto koncích těžkého závodu.     

V moderní éře cyklistiky se tak stal prvním člověkem, kterému se povedlo vyhrát 3 GT za sebou (dříve jen Mercx a Hinault).

Na druhou stranu lze říct, že Froome neměl na Giru vůbec startovat, než se vyřeší aféra z Vuelty 2018. Takto se jedná o výsledek, který stejně jako mnoho jiných může být vymazán z historických tabulek.

…stejně jako Tom Dumoulin

Čekalo se na to v jaké přijede formě po celkem nevýrazném jaru, ale Tom od úvodní časovky ukázal, že je v něm síla se kterou se bude muset v následujících letech počítat. V přímém souboji s nejlepším závodníkem na Grand Tours posledních let sice prohrál, ale jen o 46 sekund a jeho zarputilost a vytrvalost i v těch nejprudších horských dojezdech je obdivuhodná. Sice není schopen reagovat na prudké nástupy, ale vytrvalým tempem si vše dojede a někdy i nastupující horské blechy odpáře. Je ideálním závodníkem pro Tour, na které ještě vlastně v nejlepší formě nestartoval, zejména pokud bude na programu delší časovka.

…a také Simon Yates

Po dva a půl týdne si počínal naprosto suverénně a vládl Giru. Čtyřmi odvážnými útoky v závěrech etap si postupně navýšil své vedení a zdál se neohrožen ve vedení. Novináři i veřejnost na jeho styl závodění pěli ódy. Zdá se mi až trochu zvláštní, že jeho forma spadla z naprosté špičky až někam k bodu mrazu, že nebyl ty poslední dvě etapy schopen dojet trochu slušně a alespoň uhájit místo v desítce. Možná se ještě dovíme co za tím bylo, snad nemoc, nebo prostě nebyl jeho organismus dobře vyladěn na poslední týden a tělo řeklo “už dost”. Orica tak musí nadále doufat, že jeden z bratrů Yatesů nebo Chaves nakonec tu první příčku urve. Tady tomu bylo blízko i když přeci jen strašně daleko.     

 

Naši závodníci bohužel zapadli do průměru Gira. Roman Kreuziger si z Arden přivezl dobrou formu, kterou potvrdil šestým místem ve čtvrté etapě (mohlo to být i lepší pokud by najížděl do kopce v lepší pozici), ale pak už pomáhal svému lídrovi spíše na začátcích kopců. Na to aby vydržel do závěrů neměl natrénováno resp. se to u něj neslučovalo s přípravou na Ardeny. Zdeněk Štybar zkoušel několik útoků v závěrech etap ale výraznějšího umístění se nedočkal. Může se radovat aspoň ze čtyř vítězství Vivianiho, kterému dobře rozjížděl spurty. Honza Hirt zůstal za očekáváním, v horských dojezdech nejezdil v popředí a nepovedl se mu ani výsledek z úniku. Spíše pracoval pro své lídry, ale v závěrech stoupání odpadal.   

Známkování jednotlivých týmů:

Team Sky – 1

Jasná 1 vzhledem ke všemu  již výše řečenému. Opět se ukázala na konci Gira jejich skvělá připravenost. Čtyři závodníci by klidně v jiném týmu mohli jet Giro na sebe, hlavně Woutu Poelsovi by měl Chris Froom postavit pomník za jeho loajalitu a pomoc v závěrečné fázi už několikáté GT. Sky vyhrálo i týmovou klasifikaci.

Quick Step – 1-

Elia Viviani vyhrál celkem 4 etapy a získal trikot pro vítěze bodovací soutěže. Další etapu vyhrál ještě mladý talent Max Schachmann, takže pro belgickou sestavu tradičně úspěšná Grand Tour. Minus je za poslední etapu v Římě. 

Bora Hansgrohe – 1-

Sam Bennett byl Vivianimu velmi zdatným soupeřem a nedal mu nic zadarmo. 3 vítězství jsou maximum čeho mohl dosáhnout, možná i díky převaze sprinterského vlaku Quickstepu je to trochu nadplán. Ostatní sprinteři tak na Giru ostrouhali a 7 etap si rozdělili právě tito dva. Navíc mladíci Davide Formolo a Patrick Kondrad potvrdili své Grand Tours ambice a skončili oba v desítce.    

Mitchelton-Scott – 2

Sympatická stáj z Austrálie sice vyhrála díky svým vrchařům pět etap, ale zůstane v nich hořký pocit z neúspěchu v GC. Vždyť v jednu chvíli to vypadalo tak růžově (:-)). Simon Yates vozil od 6. až do 19. etapy růžový dres a dominoval závodu, a Esteban Chavés se jevil také velmi dobře. Ale jeden špatný den u Chavése a úbytek formy Yatese ve třetím týdnu znamenají že si tento tým bude muset na další úspěch ještě počkat. Alespoň Jack Haig ukázal velký potenciál v horách.

Astana Pro Team – 2

Sice nezvítězili v žádné etapě, ale nakonec si odvážejí úspěch v podobě 3. a 6. místa. U Miguela Lopeze se čekalo, že bude vysoko i když byl spíše nenápadný a ke konci raději jen bránil bílý dres před Carapazem. To Pello Bilbao dosáhl životního výsledku. I když je mu už 28 a vždy platil za talent, podařilo se mu až nyní prosadit se takto vysoko.

Movistar – 2

Movistar jel na Giro se sestavou bez hvězd, ale nakonec bojovali s Richardem Carapzem o bílý trikot a i když si ho Lopez pohlídal je 4. místo skvělý úspěch pro talentovaného Ekvádorského vrchaře. Navíc vyhraná etapa. Carlos Betancur ukázal, že v něm stále dříme někdejší talent.

Sunweb – 2

Tom Dumoulin přijel ve skvělé formě a i přes všechnu snahu to na vítězství nebylo. V horách jel spíše defenzivně, ale to je jeho styl. Navíc i pořád se zlepšující Sam Oomen proklouzl do desítky.

Androni Giacatolli – Sidermec – 3

Zástupci domácí stáje chodili hlavně do úniků, Davide Ballerini získal dvě prventství v soutěži průběžných sprintů a combativity. Manuel Belletti nebyl ve sprintech moc vidět, nejlépe skončil pátý.

Lotto Fix All – 3

Lotto vyhrálo díky Wellensovi jednu etapu a velice dobře si vedl také v úvodní etapě Victor Campenaerts. Adam Hansen odjel svoji 20. GT v řadě na solidním 60. místě. Jens Debuscherre byl daleko od úspěchu ve sprintu. Na víc to v téhle sestavě být nemohlo.

Bahrain-Merida – 3

Sice urvali jedno vítězství díky Mohoričovi, ale zklamáním bylo vypadnutí Domenica Pozzoviva z boje o titul nebo alespoň pódium. I když 5. místo je pro něj vyrovnáním nejlepšího umístění, vypadal na víc.

AG2R – 3-

Můj oblíbenec Alexandre Geniez se téměř protlačil až do desítky. Pouze Nico Denz a jeho druhé místo v etapě stojí za zmínku.

Lotto Jumbo – 3-

V druhém Lottu si vedl solidně Bataglin a vyhrál 5. etapu. V únicích mě zaujal Koen Bouwman. Robert Gesink je svým někdejším stínem, ale to je po jeho zdravotních lapáliích docela pochopitelné.

Bardiani CSF – 3-

Giulio Ciccone předváděl v horách odvážné kousky, ale k vítězství v etapě bylo daleko. Byl druhý v klasifikaci vrchařů, kterou na začátku vedl jeho kolega Barbin.

BMC Racing – 4

BMC se pokoušelo přetvořit Rohana Denise z časovkáře na GT závodníka a ne úplně se to podařilo. Každopádně toto Giro pro to nebylo zrovna nejvhodnější. V časovkách vynikající, dokonce vezl chvíli i růžováka. Ale v horách na nejlepší zatím nemá. Ostatní z týmu docela neviditelní.

Groupama – FDJ – 4

Dlouho to vypadalo na úspěch pro Pinota v podobě pódia, ale sny se zhroutily v předposlední etapě. Sébastien Reichenbach se opět zapsal jako jeden z nejlepších horských domestiků, ale tady sázka na jednu kartu nakonec nevyšla.

Dimension Data – 4

Zklamáním byl výkon Louise Meintjese, který se nepotkal s formou a vzdal. V překvapení naopak pokračoval objev Ben O’Connor, který se držel na hraně desítky. Bohužel při sjezdu ze Sestriére spadl a zlomil si klíční kost.

EF Education First – Drapac – 4

Michael Woods dlouho figuroval v popředí, ve čtvrté etapě téměř zvítězil. Ale v závěru couval v pořadí až z toho bylo 19. místo v GC. Sacha Modolo byl ve sprintu nejlépe druhý. Vrchaři Dombrowski a Carthy nepředvedli až na pár účastí v únicích nic převratného.

Katusha Alpecin – 4

V Katushi překvapil José Gonçalves umístěním v úvodní časovce a  nakonec i 14. místem v GC. Tony Martin už není v časovkách to co býval, takže v té delší bral jen druhé místo.

Israel Cycling Academy – 4-

Pouze veterán Ruben Plaza předvedl v jedné z etap velmi sympatický výkon a dojel si pro druhé místo. Ke konci Gira byl v únicích aktivní i Kirsts Neilands, ale jinak tato nová stáj ničím nepřekvapila. Ben Hermans nepředvedl nic.

UAR Team Emirates – 4-

Všechny karty měli vyložený na Fabia Arua, ale když ten odpadl a posléze odstoupil už bylo pozdě znovu míchat balíček. Zpočátku byl velmi aktivní Valerio Conti.

WILIER TRIESTINA – SELLE ITALIA – 5

Po odstoupení sprintera Jakuba Mareczka už se na víc než pár účastí v úniku nezmohli. Celkově velmi slabé vystoupení italských prokontinentálních týmů.

Trek – Segafreddo – 5

Dost žalostný výkon Treku. Jakoby v tom závodě ani nebyli.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice At races. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Giro 2018 – výsledky a úvahy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *