Kdo kam

Zítra naplno startuje sezona v Austrálii. Mrkl jsem se tudíž na to kdo kde bude od této sezony jezdit, abych se pak nedivil proč má ten který závodník na sobě úplně jiné triko než vloni.

I když byl v minulém roce na poli přestupů docela klid, vyvolaný zejména skutečností že po dlouhé době žádná z profi stájí nezanikla, pár zajímavých transferů se odehrálo.

Do AG2R přišli Cyril Gautier (z Europcaru) a Jesse Sergent (Trek). Po Betancurovi se ve Francii asi nebude nikomu stýskat.

V Astaně přibyl do již tak početné italské komunity Eros Capechi (Movistar). Vino přibral také nějaké další Kazachy, i když ti budou zřejmě jen do počtu.

V BMC je jasně největší posila Richie Porte (Sky), snad mu prospěje větší volnost a změna prostředí.

Cannondale -Garmin je letos velmi obměněný tým. Přišli Matti Breschel, Simon Clarke, Lawson Craddock, Pierre Rolland, Rigoberto Uran, Wouter Wippert a tvoří tak zajímavý kotlík plný talentů, zkušených závodníků, „odpadlíků“ z jiných stájí toužících zkusit něco jiného a závodníků, kteří se zatím prosazovali jen na domácí US scéně. Poslední ze zakládajících členů původního Garminu Ryder Hesjedal odešel na důchod do Treku.

Tým Dimension Data vznikající z MTN Qhubeky doplnil volné 18. místo ve WT a dává dohromady část staré party z HTC – Marka Cavendishe, Marka Renshawa (oba Ettix) a Bernie Eisela (Sky). Dále přichází polozapomenutý Igor Anton (Movistar),  Omar Fraile (Caja Rural), Konstantin Sivcov (Sky), kteří se spolu s mladými Afričany pokusí zaplnit díru po nečekaném odchodu Meintjese v kopcovitějších závodech.

Do Ettix Quickstepu přišel Bob Jungels (Trek), Dan Martin (Cannondale), a samozřejmě Marcel Kittel (Giant Alpecin). Je jasné, že se tým po odchodu Urána už bude výhradně soustředit na oblíbené klasiky, jakýkoliv GC úspěch na Grand Tour nevypadá reálně. Snad je s tím Dan Martin srozuměn.

dan martin_www.cyclingweekly.co.uk Daniel Martin představuje nový dres Etixxu (www.cyclingweekly.co.uk)

V FDJ stojí za zmínku snad jen příchod Sébastiena Reichennbacha (IAM).

V IAM bude tuto sezónu působit nenápadný Oliver Zaugg (Saxo – Tinkoff). Uvidíme zda se mu ještě podaří zazářit tak jako kdysi na Lombardii. Odchází naopak Sylvain Chavanel, po letech v zahraničních týmech jde zpět do Francie do Direct Energie.

V Lampre se docela dost měnilo. Přišel Yukia Arashiro (Europcar), Marko Kump (Adria Mobil), Matej Mohoric (Cannondale), a hlavně Louis Meintjes (MTN). Veteráni Pippo Pozzato (Southeast) a Plaza Molina (Orica) se rozloučili.

Lotto Soudal si vytáhl nahoru Jelle Wallayse (Topsport), do hor přišel Rafael Valls (Lampre).

Už tak silný Movistar přivítal Daniho Morena(Katusha), jestli bude přínosem i Carlos Betancur (AG2R) se ukáže časem.betancur www.cyclingnewsCarlos Betancur má co shazovat i dokazovat (www.cyclingnews.com)

Do Oricy přichází pisatel vtipných komentářů a pro tento tým jako stvořený Christopher Juul Jensen (Saxo). Dále Amets Txurruka (Caja Rural), Luka Mezgec (Giant), Plaza Molina (Lampre). Angažování obou španělských veteránů je mi trochu záhadou, možná jedině na pomoc Chavésovi jak do hor, tak i na pokec.

Giant nakonec ukecal Laurense Ten Dama (Lotto Jumbo), který chtěl původně závodit jen v USA v nějakém menším tým. Je možné, že po odchodu Kittela se bude některým závodníkům z jeho vláčku lépe dýchat a dostanou více prostoru k rozvoji.

Do Katushy přichází Michael Morkov (Saxo), Jurgen Van Den Broeck (Soudal) a Rein Taaramae (Astana). Ztráta Daniho Morena ale bude pro Purita bolestná.

Lotto Jumbo angažovalo Enrico Bataglina (Bardiani), který poslední sezónu docela stagnoval.

Team Sky – přišli Michalové Kwiatkowski a Golas (Ettix), Benat Inxausti (Movistar), už po Giru domluvený Mikel Landa (Astana) a sprinter Danny Van Poppel (Trek).

Tinkoffa jakoby se všichni báli, nebo větřili jeho brzký konec v následující sezoně. Přišel tak pouze Jurij Trofimov (Katusha) který zazářil na Giru, slovenský talent Erik Baška (AWT) a Adam Blythe (Orica) na pomoc Saganovi do sprintů a na klasiky. Stejně je to ale málo, Breschel, Juul Jensen nebo Morkov mu budou chybět v závěrech těžkých klasik. Odešel krom Zaugga i Chris Anker Sorensen (Fortuneo Vital Concept). 

Trek přibral jako sponzora Segafredo a přivítal navrátilce do WT Jacka Bobridge (Budget Forklifts), Rydera Hesjedala (Cannondale), Kiela Reijnena (Unitedhealthcare), Petera Stetinu (BMC) a výborného mladého klasikáře Edwarda Theunse (Topsport).

Neopros

Mezi týmy se rozdělilo také pár zajímavých nováčků, které bude dobré v novém roce pozorně sledovat. Kdo z nich ukáže hvězdný potenciál?

Nebudu zmiňovat jména jako Gaviria, Küng, Soler, Latour či  Benoot, kteří se prosadili už v minulé sezoně i když technicky vzato stále patří mezi neopros.

Itala Gianniho Moscona  si zvolila Sky, a to už samo o sobě něco musí znamenat. Jeho krajani Davide Martinelli a Simone Petilli budou zkoušet štěstí v Etixxu, resp. v Lampre. Mnoho talentů z Itálie v posledních letech přechod k dospělým nezvládlo, tak uvidíme, jestli se to podaří alespoň jednomu z nich. Lotyš Toms Skujins ukázal všem mladíkům jak si říct o místo u profíků vítězstvím v etapě na Californii a jde do Cannondale. Jack Haig je novým nadějným Australanem v Orice.  Časovkář Lennard Kämna se ukazuje jako budoucí nástupce Toniho Martina, ale nejde zatím do Wolrd Tour nýbrž do Teamu Stölting. Je mu nakonec teprve 19. Z Holandska jdou samé dobré zprávy o Samu Oomenovi. Tvrdý chleba profesionála okusí v Giantu. Další Holanďan Floris Gerts má sice už skoro 24, ale BMC zaujal na podzim svými výsledky jako stážista. Alex Peters doplňuje britskou ekipu ve Sky.  Laurens de Plus je už podle jména jasný Belgičan a tudíž přichází do týmu Patricka Lefevra.  Dánský časovkář Soren Kragh Andersen jde do Giantu, Kiwi Paddy Bevin do Cannondale, a jeden z mnoha nadějných Rusů Matvey Mamykin pochopitelně do Katushe.  Cristian Rodríguez, Julen Amezqueta (oba Southeast), Jaime Rosón (Caja Rural) jsou tři zajímavé jména, které se vynořily ze španělské domácí scény. Nicméně u nich je to vždy otázka těžké adaptace na evropský styl závodění a změnu mentality. Ale jelikož si první dva z nich zvolili italský tým, je vidět že to myslí se závoděním v Evropě vážně.

Kdo vloni pověsil kolo na hřebík

Bradley Wiggins,Ivan Basso, Cadel Evans, Kevin De Weert, John Gadret, Alexander Kolobnev, Pablo Garcia Lastras, Björn Leukemans, Alessandro Petacchi, Gert Steegmans. Tyto kabrňáky už na okruhu neuvidíme, i když Wigginse bude možné sledovat ještě na prknech, myslím že v Riu si dojede pro další zlatou v týmové stíhačce.  basso dailypeloton

Ivan Basso se svým pověstným „úsměvem“ na Tour 2005.

Alessandro Ballan, Tom Danielson, Giampaolo Caruso, Gustav Erik Larsson, Luca Paolini, Emanuele Sella – tito také pravděpodobně skončí, nebo alespoň zatím nemají smlouvu. Někteří ze zcela pochopitelných důvodů, kdo by je taky chtěl. Jose Serpa a hlavně Chris Horner (44!) budou pokračovat ve svých domovinách v malých týmech. Z našich borců je stále otázkou kde skončí Franta Paďour, škoda by ho byla.

2. liga

Změny na 2. úrovni profesionální cyklistiky byly jako vždy značné. Některé stáje změnily sponzory, některé povýšily z kontinentální úrovně. Pozitivní je že se jejich počet zvedl z 20 na 23.  Z Dánské Cult Energy se stal německý Stölting Service Group  s poměrně silnou sestavou. Bretagne – Séché Environnement se přejmenoval na Fortuneo – Vital Concept, Europcar na Direct Energie. Z kontinentální divize přichází francouzská stáj Delko – Marseille Provence KTM, polská Verva – ActiveJet (s Karlem Hníkem a Jiřím Polnickým), britská One Pro Cycling, švýcarský Team Roth.  Končí bohužel dvojnásobný účastník Gira – Colombia.  

Kontinentální farma Etixxu AWT Greenway se přejmenovává na Klein Constantia. Pro tento rok v ní budou působit Franta Sisr, Michal Schlegel a Roman Lehký. Zvláště osud Sisra byl nejistý a je dobře že je nyní ve stáji ve které může zaujmout manažery World Tour. 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice At races. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *